se rade u loakalnoj anesteziji klasičnim manjim hirurškim rezom pomoću skalpela. Intrevencija traje oko 15-30- minuta, a ukoliko je potrebno promena se nakon odstranjivanja šalje na patohistološku analizu. Nakon 14 dana uklanjaju se konci.
Hirurškom ekscizijom uklanjaju se brojne kožne promene, kao što su rizični (isplastični) mladeži, fibromi i dermatofibromi, lipomi, ateromi, hemangiomi, seboroične i aktinične keratoze, zatim mladeži, razne vrste bradavica posebno veće i bradavice na tabanima, razne vrste granuloma (piogeni, stranog tela, urasla dlaka), ksantelazme i epiteliomi bazocelularni i spinocelularni. Biopsija kože - uzimanje uzorka tkiva kože takođe se radi klasičnom hirurškom ekscizijom.
DISPLATIČNI MLADEŽI - oni koji su većeg promera od 0,5cm, neravnih i češto nejasnih ivica, nepravilnog oblika i tamne i nejednake boje.
Lipomi su dobroćudni tumori masnog tkiva različite veličine i lokalizacije. Vide se i palpiraju kao meke potkožne loptaste tvorevine. Zbog postepenog rasta mogu dostići značajnu veličinu te pored estetskog predstavlajti i funkcionalni problem.
Ateromi su takodje potkožno locirane, u odnosu na podlogu pokretne tvorevine, sa često vidljivim otvorom izvodnog kanala. Ispunjene su gustim masnim sadržajem, vrlo podložnim infekciji. Najbolji rezultati se postižu ukoliko se odstrane hirurskim putem pre upale zajedno sa kapsulom.
Kožni tumor koji je lokalno agresivan ali praktično nikad ne metastazira, najčešće se viđa na koži lica: nosu, čelu, ušnim školjkama, poglavini ali i bilo gde na telu. Može da izgleda kao ranica koja ne zarasta sa bedemastom ivicom, kuglasto izbočenje u boji kože koje raste, kao pigmentna ili kao ožiljna promena. Odstranjivanje u celini hirurškim putem, najčešće predstavlja izlečenje.
Kožni tumor znatno većeg malignog potencijala,obavezno je njegovo hirurško uklanjanje u celini i ukolko su potebne i dalje kontrole pacijenta.
Obavezna dublja i šira hirurška ekscizija,preporučujemo da se uradi u kliničkim uslovima uz obavezno dalje redovno konzilijarno praćenje i kontrolisanje pacijenta.
Urasli nokti su česte, bolne promene najčešće na palcima stopala. Oštre ivice nokatnih ploča urastaju u okolno meko tkivo i delujući kao strano telo dovode do iritacije i zapaljenja. Usled oštećenja kože može se javiti gnojna infekcija a vremenom i granulacijsko tkivo koje bočno sve više pokriva nokatnu ploču. Može se pokušati sa konzervativnom terapijom: lokalno antiseptici, antibiotici i antimikotici, ponekad i antibiotici u opštoj terapiji, a ukoliko se pojavilo granulaciono tkivo hirurška ekscizija do zdravog tkiva.
Deformacija u položaju ušne skoljke (otopostaza) je urođen, najčešće nasledan problem estetske prirode. Intervencija se obavlja u jednom aktu u lokalnoj anesteziji. Sastoji u preoblikovanju ušne hrskavice i prepozicioniranju uške (ušne skoljke). Konci se odstranjnuju posle 14 dana, zavoji se nose nedelju dana a nakon toga elastična traka u trajanju od 3 nedelje. U postoperativnom periodu obavlja se nekoliko kontrola a sam tok je najčešće bez komplikacija.
Zatezanje koze kapaka - eliminacija otoka, tamnih kolutova oko očiju, formiranih kesica ispod oka, opuštene kože oko očiju, tzv. Blefaroplastika je hirurska metoda koja se radi u lokalnoj anesteziji pri cemu je ožiljak neprimetan vrlo brzo nakon intervencije.
ili tvrdi fibromi su takođe dobroćudne izrasline na koži koje se mogu javiti bilo gde na površini tela, ali najčešće nastaju na koži gornjih i donjih ekstremiteta. U vidu su okruglih čvorića, veličine od nekoliko milimetara do 1cm i vremenom imaju tendenciju rasta. Površina im je glatka obično boje okolne kože, ali može biti i žućkasta ili braon boje.